Yeniden deniyoruz..

Uzuuun bir zaman once bu bloga kesintiye ugratmamak sozu ile baslamistim. Sozumu tutamadim veya baslangicindan kisa bir sure sonra uzuun bir ara verdim diyelim.

Ilk basladigimda bir giris yazisi yazmisim, amacimi motivasyonumu anlatan. Yazdiklarim ‘yeniden deneme’ versiyonunda da gecerli – sayfanin dili haricinde. Belki biraz yurtdisinda bulunmanin neticesinde kendi dilinde bilim yapmayi / tartismayi ozlemenin sonucu olarak belki de her gecen gun Ingilizce kaynaga erisimin kolayliginin artmasi sebebiyle, olabildigince Turkce yazmaya calisacagim – artik Turkce karakterlerimin olmamasi kotu bir ironi tabii.

Bu bloga neden baslamisim, neymis amacim hatirlayalim:

Efendim, bu benim ilk yazım. Sanırım bu yazıda bu bloga neden başladım, amacım ne vs. bahsetmeliyim. Planım şöyle: blog genel olarak hesaplamalı biyolojide karşılaştığım kimi soru/sorunlara çözüm buldukça yapacağım gönderilerden oluşacak. Bunlar haricinde, kimi konularda vakit bulabilirsem tutorial / introductory course tadında seriler hazırlamayı planlıyorum. Ayrıca her gün yüzlerce makale yayınlanıyor dünyanın dört bir tarafında. Hepsi de çok ilgi çekici ama bazıları var ki, heyecanlandırıyor insanı. İşte diyorum ki bu blog vesilesiyle belki onları da paylaşır, kullanılan kimi yöntemleri araştırır buraya depolarım. Yani aslında gerçekten de hesaplamalı biyoloji maceramda kendi kendime alacağım / almam gereken notları, sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Son notum da sayfanın dili hakkında. Doğrusunu söylemek gerekirse, Türkçe olmasını çok istiyorum. Zira güvenilir Türkçe kaynak bulmak gerçekten zor ve ufak da olsa bir katkım olur gibi hissediyorum. Ancak bu yazıda da farketmiş olabileceğiniz gibi, Türkçe yazmak konusunda yeteneksizim. Hele bir de terimler işin içine girdiğinde görün beni! Bu sebeple amacım genellikle İngilizce yazıp, becerebildiğim ölçüde de türkçe çevirilerini link olarak eklemek. Tabii İngilizcemin de pek iyi olmadığını vurgulamam gerekir ama bir yerlerden de başlamak lazım. Umarım işe yarar!

Öneri ve katkılarınız için şimdiden teşekkürler!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s